Leden 2010

Stuff by the Hilary Duff

28. ledna 2010 v 18:34 | Hana Duff |  Hilary Duff

Životopis

28. ledna 2010 v 18:22 | Hana Duff |  Hilary Duff

Hilary Duff

Povolání: Herečka, zpěvačka, módní návrhářka, textařka
Věk: 23
Datum narození: 28. 9. 1987
Místo narození: Houston, Texas, USA
Znamení: Váhy
Výška: 157 cm

Hilary Duff od pěti let navštěvovala balet a po dvou letech se dostala do známého tanečního klubu The Nutcracker (u nás známý jako Louskáček). Později začala hrát v reklamách a v jedenácti letech uspěla v konkurzu na film "Casper Meets Wendy (Casper a Wendy)", který ji pomohl ke slávě a úspěchu.

Následně začala hrát malé role - například v Chicago Hope,nebo v moderní popelce ale ve třinácti uspěla v konkurzu na TV seriál Lizzie Mc Guire, kde si zahrála spolu s její sestrou Haylie. Američani si tento seriál zamilovali (a s ním samozřejmě i Hilary). V pár dílech dokonce i zpívala, a protože to nebylo vůbec špatné, rozhodla se, že bude i zpěvačka. A tak vlastně vzniklo její první CD Santa Claus Lane, později nazpívala i některé písně na soundrack k seriálu Lizzie McGuire.

To už Hilary znala celá Amerika, takže se není co divit, že ji režiséři začali obsazovat do filmů jako o závod. Po filmu "Casper meets Wendy (Casper a Wendy)" následovaly filmy "Agent Cody Banks" a "Cadet Kelly (Kadetka Kelly)". Potom skončilo natáčení seriálu Lizzie McGuire, a tak se produkce rozhodla natočit film "The Lizzie Mc Guire Movie (Italské prázdniny)", čímž seriál Lizzie McGuire nadobro zpečetili. Mimochodem také nazpívala tři písničky pro Walta Disneye - The Tiki Tiki Tiki Room, Circle Of Life a se svou sestrou Haylií Duff nazpívala singl k filmu Lady & Tramp - The Siamese Cat song a také nazpívala písničky na soundtracky téměř ke všem filmům, ve kterých si zahrála.

Hilary dokonce za film (Italské prázdniny 1) získala cenu za nejlepší teenagerovskou roli roku. Potom si založila vlastní skupinu a začala se zpěvu věnovat naplno. Na konci roku 2003 jí vyšlo již druhé a více úspěšné album Metamorphosis a také byla nečekaně vydána deska Most Wanted, což byl takový souhrn nejhránějších písní, včetně nějakých novinek a bonusů, natáčela film Cheaper by the Dozen (Dvanáct do tuctu)", v dubnu 2004 vyhrála cenu za nejlepší zpěvačku roku na Kids Choice Awards.

Tím Hilaryina kariéra rozhodně nekončí. V roce 2004 se v kinech objevily její další filmy - A Cinderlla Story (Moderní Popelka)" a Raise Your Voice (Nikdy to nevzdávej)"a taky se na pultech objevilo nové CD - Hilary Duff, se kterým Hilary zaznamenala velký úspěch. 1. ledna vyšel film "Human nature (Slez ze stromu)", dále následovalo pokračování filmu "Chaeper by the Dozen 2 (Dvanáct do tuctu 2)" a také film "The Perfect Man (Pan Božský)".

V roce 2006 si Hilary na chvíli dala "pohov" a natočila pouze film Material girls (Holky v balíku)", ve kterém si zahrála se svou starší sestrou Haylie Duff a také vydala CD 4EVER Hilary Duff, což byla výběrovka jejich hitů a spousta remixů.

V roce 2007 je Hilary už zase pilná jako včelička. Namluvila v kresleném filmu kočku Sunshine Goodness. Dále natočila film "War INC", ve kterém si zahrála popovou hvězdu. Sotva skončilo natáčení filmu War. inc vrhla se na další a to Safety Glass. Vydala album Dignity s veleúspěšnými singly With Love a Stranger, které burcují americké hitparády a které se naprosto liší od jejich předešlých alb - je spíš v tanečním stylu a také jeho limitovanou edici, která obsahuje i videoklipy. Její další novinkou (nejedná se ale o řadové album) je CD Unlimited, jenž obsahuje písně, které Hilary na svá alba nepoužila...

Hilary má sestru Haylie Duff, která je méně slavná zahráli si spolu ve filmu Material girls (Holky v balíku) ,a ve filmu Lizzie McGurie.

Hilary taky hrála ve filmu Saffety Glass a Greta.

Hilary má také svojí modní značku Stuff by Hilary Duff.Pod touto značkou navrhuje oblečení pro teenagery, ale také pro barbínky. Dále šperky, boty, parfémy, ložní oblečení...

Milee

23. ledna 2010 v 18:29 | Hannah Cyrus

Miley

23. ledna 2010 v 18:29 | Hannah Cyrus

THE GINGERBREAD MAN

19. ledna 2010 v 15:20 | Hannah Cyrus
Once upon a time there was a little old man and a little old woman. They lived in a house at the edge of a wood. They were very happy, but they were all alone.


One day, the little old woman and the little old man made a little man out of gingerbread. The little old woman put him in the oven to bake. When the Gingerbread Man was done she opened the oven door.
The Gingerbread Man jumped out of the oven and began to run away as fast as he could go.
The little old woman called to the little old man. They ran after the Gingerbread Man, but could not catch him. The Gingerbread Man laughed and shouted: "Run, run as fast as you can! You can´t catch me! I am the Gingerbread Man!"
The Gingerbread Man ran on and on, until he came to a cow. "Stop", said the cow. "I want to eat you." The Gingerbread Man laughed and said: "I have run away from a little old woman, and a little old man. I can run away from you. I can, I can!" The cow began to chase theGingerbread Man. The Gingerbread Man said: "Run, run, as fast as you can. You can´t catch me! I am the Gingerbread Man!"
The Gingerbread Man ran until he came to a horse. "Please stop", said the horse. "I want to eat you." The Gingerbread Man said: "I have run away from a little old woman, a little old man, and a cow. I can run away from you. I can, I can!" The horse began to chase theGingerbread Man. The Gingerbread Man said: "Run, run, as fast as you can. You can´t catch me! I am the Gingerbread Man!"
By and by the little Gingerbread Man came to a barn full of farmers. The farmers smelled the Gingerbread Man. They tried to pick him up.

"Don´t run so fast!" said the farmers. "You look good to eat. But the little Gingerbread Man ran harder than ever.

As the Gingerbread Man ran he called out:" I have run away from a little old woman, a little old man, a cow, a horse, and I can run away from you. I can, I can!"

The farmers began to chase the Gingerbread Man. The Gingerbread Man said: "Run, run, as fast as you can! You can´t catch me, I´m the Gingerbread Man."

The Gingerbread Man ran faster and faster. He came to a field of mowers. "Wait, wait", said the mowers. "We wish to eat you." The little Gingerbread Man laughed and said: " I have run away from a little old woman, a little old man, a cow, a horse, a barn full of farmers, I can run away from you. I can, I can!"

The mowers began to chase the Gingerbread Man. When he saw he was ahead of the mowers he shouted: "Run, run, as fast as you can! You can´t catch me, I´m the Gingerbread Man."

By this time the Gingerbread Man was very proud. He did not think anyone could catch him. Soon he saw a fox. The fox began to run after him. The Gingerbread Man shouted: "You can´t catch me." The fox began to run faster and faster. The Gingerbread Man began to run faster and faster.

The Gingerbread Man shouted to the fox:" I have run away from a little old woman, a little old man, a cow, a horse, a barn full of farmers, a field of mowers, I can run away from you. I can, I can!" The Gingerbread Man said to the fox: "Run, run, as fast as you can! You can´t catch me, I´m the Gingerbread Man." The fox said: "I do not want to catch you." Just then the Gingerbread Man came to a river. He could not swim.
"Jump on my tail" said the fox. "I will take you across the river." In the middle of the river the fox said: "Jump on my back, the water is deep." Finally the fox said: "Jump on my nose."
The Gingerbread Man jumped on the nose of the fox. The fox snapped at him. That was the end of the Gingerbread Man.

OTÁZKY K TEXTU:
1) They lived at the edge of a ................... a) lake b) river c) wood
2) They made a man out of ice cream. TRUE or FALSE?
3) The Gingerbread Man jumped out of the ............... a) chimney b) oven c) lamp
4) They could not ................. the Gingerbread Man. a) catch b) find c) yell at
5) The Gingerbread Man ran until he came to a lion. TRUE or FALSE?
6) The cow began to .................. the Gingerbread Man. a) eat b) chase c) stop
7) Then, the Gingerbread Man ran until he came to a ......... .a) house b) horse c) cat
8) The horse began to chase the Gingerbread Man. TRUE or FALSE?
9) The Gingerbread Man came to a barn full of ............. a) horses b) cows c) farmers
10) The farmers began to .............. the Gingerbread Man. a) chase b) eat c) catch
11) The Gingerbread Man came to a field of flowers. TRUE of FALSE?
12) The mowers began to ............. the Gingerbread Man. a) eat b) chase c) help
13) The Gingerbread Man saw a ............ a) bird b) moon c) fox
14) The Gingerbread Man shouted to the fox. TRUE or FALSE?
15) The Gingerbread Man came to a ........... a) forest b) river c) creek
16) The fox ............ at the Gingerbread Man. a) looked b) winked c) snapped

The tree little pigs

19. ledna 2010 v 15:17 | Hannah Cyrus
Once upon a time there was and old pig with three little pigs, and one day she said to them: "My children, it is time for you to go out in the world and seek your fortunes".
So, bidding their mother good-bye, the three little pigs set out to earn their living.

The first little pig, whose name was Whitey, met a man with a bundle of straw and said to him: "Please, mister, will you give me that straw to build a house with?"
The man gave Whitey the straw, and he built himself a house with it.

Presently a wolf came along and knocked at the door of Whitey's house.
"Little pig, little pig," he said. "Let me come in."
But of course Whitey didn't want the wolf to come in, so he said:
"No, no, by the hair on my chinny-chin-chin!"
This made the wolf angry, and he said:
Then I'll puff and I'll huff, and I'll blow your house in".
So he puffed and he huffed and he blew the house in. And he carried poor little Whitey away to his home in the forest.

The second little pig, whose name was Blackey, met a man carrying some wood, and he said to him: "Please, mister, will you give me that wood to build a house with?"
The man gave Blackey the wood and he built himself a house with it.
But along came the wolf and knocked at the door of Blackey's house.
"Little pig, little pig," he said. "Let me come in."
"No, no," replied Blackey in great fright. "Not by the hair on my chinny-chin-chin!"
"Then I'll puff and I'll huff and I'll blow your house in."
So the wolf puffed and he huffed and at last he blew the house in. And away he went with Blackey to his home in the forest.

Now the third little pig, whose name was Brownie, met a man with a load of bricks and he said to him: "Please, mister, will you give me those bricks to build a house with?"
The man gave him the bricks, and Brownie built himself a very snug little house with them.
He had just finished his house when the wolf came along.
"Little pig, little pig," he said. "Let me come in!"
"No, no, by the hair on my chinny-chin-chin!"
"Then I'll puff and I'll huff and I'll blow your house in."
But though the wolf puffed and he huffed, and he huffed and he puffed, he could not blow down Brownie's house made of bricks.
So he said: "Little pig, I know where there is a nice field of turnips."
"Where?" asked Brownie.
"Over in Mr. Smith's field. If you will be ready tomorrow morning, I will call for you and we will go together and get some for dinner."
"Very well," answered Brownie. "I will be ready. What time do you want to go?"
"Around six o'clock," answered the wolf.

Well, do you know, that smart little pig got up at five o'clock and went out and got the turnips and was back home before the wolf came at six o'clock.
When the wolf found that Brownie had been to Mr. Smith's field before him, he was very angry, and wondered how he could catch him. So he said: "Little pig, I know where there is a nice apple orchard."
"Where?" asked Brownie.
"Down at Merry Garden," replied the wolf. "I will go with you tomorrow morning at five o'clock and we will get some apples."

But Brownie hustled and bustled around, and went the next morning at four o'clock to the apple orchard.
This time he had farther to go and had to climb the tree, so that just as he was getting down with the apples in a basket, he saw the wolf coming. Of course he was frightened.
When the wolf came up to the tree, he said to Brownie: "Ah, I see you are here before me. Are they very nice apples?"
"Yes, indeed," replied Brownie. "Here, I will throw one down to you." And he threw the apple so far that while the wolf was running to pick it up, the little pig jumped down from the tree and ran home.

Now the wolf was very, very angry, and he thought and thought and finally thought of a plan to catch the little pig.
Coming to his house the next morning, he said, "Little pig, there is a fair in town this afternoon. Will you go?"
"Oh, yes," replied Brownie. "I will be very glad to go. What time will you want me to be ready?"
"At three o'clock," said the wolf.
But Brownie went off to the fair at one o'clock and bought a great big copper kettle. Alas! On the way home with the kettle, he saw the wolf coming up the hill.
Poor little Brownie. He didn't know what to do. And then suddenly he jumped into the copper kettle and gave himself a push. And the kettle went rolling over and over, with the little pig in it.
When the wolf saw the kettle coming rolling toward him, he was so frightened that he turned and ran back home without going to the fair.

The next day he stopped at the little pig's house and told him how frightened he had been by a great, shining thing that had rolled down the hill toward him.
Then Brownie laughed and laughed, and said to the wolf: "Ha! I frightened you, Mister Wolf. I had been to the fair and bought a copper kettle, and when I saw you coming I got into it and rolled down the hill."
This made the wolf so very angry that he jumped up on to the roof of the little pig's house and started to climb down the chimney.
When Brownie saw this he made a blazing fire in the fireplace and hung the copper kettle over it full of scalding water. And just as the wolf came down the chimney, the little pig pulled off the cover of the kettle and plop! Into the scalding water fell the wolf.

So Brownie boiled the wolf, and then went out and rescued his two brothers, Whitey and Blackey, from the forest where the wolf had been keeping them.
And they all lived happily together in the little brick house forever afterwards.
zdroje: emma-watson.net, iheartwatson.net, emmawatson.com, emmawatson.4fans.net, emmawatson.com.br, emmaw.org, celebrity-gossip.net